Nové zprávy z AMPO - srpen 2014

Milí přátelé našich AMPO-dětí v Ouagadougou,

přejeme Vám všem krásné léto a bezstarostný čas s Vašimi rodinami a přáteli!

Tady v Burkina Faso nastal zase konec školního roku - s kolika dětmi jsem se ho už těch 20 let obávali, jedno jestli se jednalo o zakončení základní školy nebo o maturitu!

Náš těžký, africko-francouzský školní systém jim to rozhodně neusnadňuje. A už zase v tomto školním roce museli kandidáti střední úrovně opakovat zkoušku dvakrát, jelikož někdo předem tajně prodal zkouškové otázky - no, o takových událostech už jsme párkrát slyšeli i z jiných zemí. Extrastres pro naše děti…

U nás v AMPO to dopadlo nakonec dobře, dvě dívky složily svou maturitu, jeden chlapec bohužel ne. Chce se ale pokusit složit ještě BAC číslo. D (máme několik možných druhů maturit podle toho, co pak bude kdo studovat). AMPO financuje Adamovi ještě další pokus.

Dárek na rozloučenou pro odcházející z chlapeckého domova pro opuštěné děti: vlastní kolo pro každého.

Tentokrát je 52 odcházejících chlapců a dívek opravdu dobře připraveno, neboť od loňského roku působí náš vzdělávací tým pod vedením naší dynamické psycholožky paní Adamou. Tým se velmi prakticky orientuje na všechny odborné školy a výukové stupně. Ještě stále tady v hlavním městě chybí dostatek učňovských škol, žádné duální vzdělání. Takže jsme nyní navýšili počet spolupracovníků, abychom mohli lépe kontrolovat jednotlivé děti po jejich odchodu, v jejich navazujících školách a abychom je mohli i nadále podporovat. Za to odpovídá nadace „Fürsorge- und Bildungsstiftung“ (Nadace sociální podpory a podpory vzdělávání), která se zasazuje o vzdělání a dobrou sociální podporu našich dětí. Dlouhotrvající spolupráce dokazuje naši vzájemnou důvěru, děkujeme!

 

Dívky z Domova pro opuštěné dívky hrdě ukazují své oficiální vyznamenání za výkony v karate.

Naše slavnost při příležitosti rozloučení s absolventy byla jako každý rok opravdu velkolepá! Tentokrát přišly i některé místní celebrity, aby naše mladé povzbudily.

Opravdu hodně hrdí jsme tento rok na našeho malého Adamu. Byl naším prvním dítětem v Domě MIA, jeho matka zemřela velmi záhy na AIDS, a tak byl vychován všemi ostatními matkami. Už ve čtyřech letech uměl ve dvou jazycích počítat do sta a byl nadaným žáčkem školky. V pěti letech plynule psal a byl zaškolen. V šesti letech se hrdě odstěhoval do Domova pro opuštěné chlapce. K zakončení základního vzdělání se předpokládá 6 let, protože se musí ještě naučit francouzsky. Adama ho zvládnul, o rok dříve než ostatní!

 

Adama: šťastný a hrdý.

Dokonce i slavný Panamtougouri z 1. kapitoly mé knihy, „enfant terrible z AMPO“ přes několik let, právě převzal diplom jako Studiový technik v Accra/Ghana - nemyslitelné před 18 lety, když jsem ho jako pětiletého chlapce našla na ulici, plné drog… Bůh je velký, skutečně. Tohle by asi tehdy od něj sotva někdo očekával - kromě mě.


 

Na prázdniny!

Po slavnosti při příležitosti rozloučení s absolventy se jako každý rok odjíždělo do naší prázdninové kolonie. Tentokrát ne tak daleko, na venkov, se spoustou vyspávání, zpívání, hraní, rybaření a výlety. Navíc letos všechny děti starší 14 let absolvovaly kurz jízdy na mopedu a ti mladší dopravní kurz pro cyklisty. Náš řidič a já už plánujeme divoký parkur včetně slalomu!

Rok 2014 nám přinesl mnoho novinek, mimo jiné novostavbu Domovů pro opuštěné děti. Bohužel se vyplnily všechny mé obavy (které jsme tušily) týkající se nehod na nové silnici přímo před dveřmi AMPO. To nyní leží na velmi vytížené křižovatce, včetně 4 semaforů. Někteří řidiči projíždějí mezi oběma Domy pro opuštěné děti zběsilou rychlostí 120km/h! Těm všem jsme ale teď díky přestavbě ukázaly záda. Od ledna pracovala velice pilně spousta řemeslníků na stavbě nových Domovů pro opuštěné děti, včetně všech správních místností, účtárny, pokojů pro vychovatele a počítačové učebny. 

 

 

Ještě stále skeptický: déšť seshora?

Vzniklo malé fotbalové hřiště, Domov pro dívky potřeboval velkou shromažďovací chatu. Vodní věž a k tomu náležící solární pumpu zaplatil Berlínský spolek: nádherné, děti teď mají splachovací WC a pravé sprchy – to jsme tu ještě neměli. Dříve jsme měli suché záchody a ke sprchování jsme používali vědra a tykve. Jak vidíte, jdeme teď s dobou a cítíme se moderně. Malí jsou úplně užaslí, že jde „nastavit déšť“ shora! Sprchujeme se vždycky tři najednou (radostně poskakujíce), abychom spotřebovali méně vody.

Díky Vašim velkorysým darům je novostavba Domovů pro opuštěné děti zcela zaplacena. Teď nastává druhá fáze rekonstrukce. Volné prostory po vystěhování dívek budou nově využity a přebudovány. Dílna pro postižené, bio-obchod, místnosti pro hosty, výuková restaurace a kancelář pro zdravotnickou stanici - to vše máme v plánu. A na to vše potřebujeme finance a žádáme Vás o podporu: každé euro se počítá. Děkujeme všem dárcům, kteří už nás podpořili, i těm, kteří se k tomu teprve chystají.

Naše, v minulém roce přestavěná a rozšířená, zdravotnická stanice se ukázala být přínosem pro tisíce pacientů – a náš tým zdravotníků! Díky mnoha vzdušným ošetřovnám a prostorným čekárnám probíhá pracovní den mnohem uvolněněji – denně přijímáme 100 až 150 nemocných, kteří vyžadují veškerou naši pozornost a péči. Všude a neustále dbáme na hygienu a vysvětlujeme to příchozím. Jak je to ale těžké v tak horké a zároveň v období dešťů dusné zemi, přesto je to ale právě teď, v době, kdy se šíří zprávy o nebezpečí eboly, naléhavější než dříve. Jsme velmi znepokojeni.

Na farmářské škole došlo k výměně: po dvou letech dorazila nová generace mladých farmářů. Všichni absolventi se vracejí do svých vesnic, dostanou své vybavení, vyvrtáme jim studnu a začnou se svou vlastní biofarmou. Tato generace musí v každé z 8 skupin vypěstovat 10 000 stromů a prodat je, aby osázení sahelové zóny plynule postupovalo. Toto je přání lucemburské vlády, která velice úzce spolupracuje s našimi dárci- nadací „Dr. Elvire Engel Stiftung“. Jsme velmi napjatí, co z toho vyplyne a děkujeme nadaci za její velkorysou podporu!

 

Pletené vlněné deky od žen z Německa se postaraly o spoustu radosti.

Také v generačním projektu Emma Yiri, laskavě podporovaném starší rodinou Trienekenů, půjdou dívky a staré ženy po výuční době domů. Osm z nich si prodlouží výuku o jeden rok ve velké hrnčířské dílně, všechny dostanou základní vybavení pro chov drůbeže, včetně kurníku, vše je sponzorováno naším spolkem „AMPO Danmark“ – díky a požehnání za to!

Část peněz pochází od jedné starší dánské dámy, která na nás myslela ve své závěti. Potom nás ale navštívila v AMPO a život starých žen v zařízení Emma Yiri na ni udělal takový dojem, že mi poté napsala: „Vem si všechny peníze hned, alespoň tak budu mít tu radost vidět, co s nimi dokážeš!“ Ano, a tak jsme taky udělaly!

S nástupem našeho nového předsedy Heriberta Prockla se událo také mnoho zásadních změn v Německu: Prodejní místo se přestěhovalo ze své dlouholeté skrýše v podkrovním pokoji do světlého obchodu na pěší zóně Plönu. Tři chytré a pilné dámy se zde starají o všechny záležitosti spolku a prodávají tak mimochodem i produkty z mnoha dílen našich ex-AMPO- dětí. Krejčí, tkalci, naše dílna pro postižené:  všichni, včetně jejich malých rodin profitují z prodeje pečlivě vyrobených tašek, náhrdelníků, košíků, dek a klíčenek. Tak jsme dosáhli tzv. win-win-situace. Jak jsem už řekla, AMPO teď jde s dobou. Když jsem se před skoro 20 lety vystěhovala, už je tomu dlouho, rozhodně jsem na zisk nemyslela!

Ano, milí přátelé, a tím se dostáváme k tomu, že příští rok bude našim Domovům pro opuštěné děti 20 let! Velké oslavy, hodně návštěvníků! Trošku vyděšeně se ohlížím zpátky a říkám si: Fíha, už teď…??? Vlasy mám šedivější, kolena bolí čím dál tím víc, hledala jsem a taky našla ulehčení. Středobod mého života bude pořád tady v Ouagadougou, ale trochu méně administrativy by se hodilo. S trochou štěstí budu příští rok méně pracovat a o to více si hrát s dětmi! Mé mnohé přednáškové cesty a návštěvy dárců a přátel v Evropě mi zůstanou - mně a Vám, doufejme ještě dlouho!

Kdy se zase uvidíme? Už teď se těším na setkání! Vše dobré Vám a jako vždy:

veliký dík od Vaší Katrin Rohde.

 

29. srpna 2014 

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.