Kola pro Afriku

 "Jsou na světě místa, kterým se můžeš přiblížit jen pěšky nebo na kole.
V Africe jsou pro děti obtížně dostupné i školy.
Darováním opotřebovaného jízdního kola můžeš i Ty změnit život dítěte v Africe."


 

 

Česká organizace Kola pro Afriku, obecně prospěšná společnost byla založena Romanem Posoldou a Richardem Gazdou počátkem roku 2012. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider, pro kterou nějakou dobu pracovali při svém pobytu v Anglii (www.jolerider.org), a hnutíBicycles for Humanity (www.bicycles-for-humanity.org).
Organizace Jole Rider sbírá opotřebovaná kola od anglických dárců a následně je odesílá dětem do Gambie. Díky podobným charitativním projektům tak v posledních letech přibývá dětí, které se ke vzdělání dostanou – na kole! Jole Rider odeslala do Gambie za uplynulých   6 let přes 9 000 kol. Přes 9 000 dětí má nyní neporovnatelně lepší šanci získat základní vzdělání.
České organizaci Kola pro Afriku se podařilo oslovit českou veřejnost a od začátku projektu se jim podařilo nasbírat na 3000 kol. Aktivita, která začala na severu Moravy, se postupně rozšiřuje po celé České republice, postupně tak vznikají ve městech a obcích sběrná místa, kam mohou dárci přinést nepotřebné, pokud možno funkční nebo opravitelné kolo. Kolo, které je pro českého člověka téměř u konce životnosti, má pro africké dítě obrovskou hodnotu. 
Faunus se rozhodl ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Divizna při Zoologické zahradě v Liberci projekt také podpořit.

Na zahradě Kulturního a společenského centra v Lidových sadech (na konečné tramvaje 2 a 3) se uskuteční tři sběrné dny, ve kterých bude možné kolo pro děti v Gambii věnovat.

Ve dnech 24. září, 8. října a 22. října 2012 (vždy v pondělí) od 13:00 do 17:00 hodin můžete přivézt nepotřebné, ale funkční nebo opravitelné jízdní kolo (pouze horské, trekkingové nebo širokoplášťové, neboť ostatní typy se do afrického terénu nehodí), náhradní díly či kolařské nářadí.

 

Pomoci můžete i tak, že se zapojíte do oprav vybraných kol, popřípadě pomůžete s rozebráním nefunkčních kol na náhradní díly. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akci můžete podpořit také tím, že o ní informujete své přátele a známé. Každý může pomoci!

Unikátním způsobem vyjádřil podporu vozíčkář Radek Krupa, který na svém tříkolovém handbiku sám objel republiku. Vyjel 22. července z Bašky-Hodoňovic, ujel 1 751 km              a 20. srpna dorazil do Frýdku-Místku. Na své cestě zavítal také do Liberce, kde se 30. července zúčastnil společné akce Divizny, Faunusu a Kol pro Afriku, na které jsme veřejnost informovali o projektu Kola pro Afriku.


www.kolaproafriku.cz

www.divizna.eu

Kontejner s koly již pluje na moři

 

Zpráva z facebooku z 21. února 2013:

Včera proběhla překládka kol v přístavu v Hamburku na loď, která teď zhruba tři týdny popluje do afrického Banjulu, kde na ni bude čekat expedice pěti "dobrodruhů" v čele s Romanem Posoldou, kteří kola z přístavu převezmou a zajistí jejich přepravu do škol. Prostřednictvím škol se kola dostanou k dětem, které je nejvíce potřebují.
https://www.facebook.com/pages/Kola-pro-Afriku/359353140798145?fref=ts

Kola odjela a odplula do Gambie

V Liberci se nám v rámci sbírky Kola pro Afriku podařilo ve třech sběrných dnech na podzim roku 2012 nasbírat cca 150 kol. Cca proto, že někdy to byla kola ne zcela kompletní, někdy dárci přinesli navíc i náhradní díly, které jsme použili ke kompletaci. Díky firmě ERMEG jsme mohli kola skladovat zdarma v jejich hale a zároveň díky dobrovolníkům opravovat a provádět základní servis a údržbu. Byť se nám podařilo sehnat poněkud netradiční odvoz – díky liberecké firmě HELICAR, která zadarmo poskytla kamion, kola dorazila do Ostravy v pořádku. 
Ve čtvrtek 14. února 2013 byl tak v Ostravě – Koblově naložen první kontejner kol určených dětem do Gambie. Kola od nás odešla do Gambie mezi prvními, protože byla již prakticky připravena.
Děkujeme vám všem.

Darovaná kola přiráží ke břehu

Ahoj Alesi, Dano a vsichni od Kol z Liberce, moc vas zdravim uz z letadla. Po snehove kalamite ve Frankfurtu a velkem zpozdeni odletame uz opravdu do Afriky. Snih, kola a Afrika patri k sobe. Nakladka kontejneru byla s hlubokym snehem, nyni je opet aspon tady zima v plne parade. Mam vas v duchu sebou, jsem vdecny za vasi pomoc v projektu. Darovana kola prirazi ke brehu Gambie uz zitra, pak zacneme rozdelovat detem kolecka, i od vas. Velky dik! Mejte se doma krasne jarne. Roman a spol Kola pro Afriku

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.