Podpora Snow Leopard Trust

 

Na začátku roku 2009 jsme se rozhodli podpořit další program, tentokrát projekt organizace, která se jmenuje Snow Leopard Trust a zabývá se ochranou volně žijících sněžných levhartů - irbisů (uncia uncia). 

Občanské sdružení Faunus úzce spolupracuje se Zoologickou zahradou v Liberci, která chová irbisy od roku 1987, ale do podobného typu programu zapojena dosud nebyla. Nyní se tak Zoo Liberec stala první zoologickou zahradou  v ČR spolupracující se Snow Leopard Trust.

Naší snahou není jen podpořit záchranu volně žijících sněžných levhartů (jak se o to snaží Snow Leopard Trust), ale našimi aktivitami také zviditelnit jedince chované v Zoo Liberec, kteří jsou mimochodem zapojeni do programu EEP. Projekt Snow Leopard Trust se zabývá chovem a ochranou ohrožených druhů světové fauny, shromažďuje a rozšiřuje jejich genetické informace, zajišťuje dlouhodobou zdravou a geneticky ceněnou populaci, která je připravena se vrátit do přírody ihned po zjištění vhodných podmínek v místě reintrodukce. 
Podpora Snow Leopard Trustu je v pořadí třetím programem, který občanské sdružení Faunus podporuje, ale jediným, ve kterém pomoc nemíří konkrétní osobě nebo na konkrétní projekt. Zdůvodnění je jednoduché, filozofie práce Snow Leopard Trustu důmyslně propojuje několik projektů, které přímo i nepřímo souvisí s ochranou levharta sněžného. Základním kamenem celého programu je spolupráce s komunitami, které žijí na území, kde se levhart sněžný vyskytuje. Na základě vedeného výzkumu a vědeckých poznatků z nich získaných pak pomáhá Snow Leopard Trust chránit životní prostředí levhartů, levharty samotné a v neposlední řadě zlepšuje i životní podmínky lidí  komunit, čímž následně opět chrání sněžné levharty a jejich životní prostředí
Mile nás překvapila ochota a vstřícnost lidí ze SLT, kteří se nám ozvali hned, jakmile jsme je kontaktovali.
Nabídli nám velké množství způsobů, jak jejich projekt podpořit. Když jsme si vybrali, obdrželi jsme tipy, rady a informační materiály, které by nám měly práci usnadnit. 
Vzhledem k omezeným finančním možnostem jsme se rozhodli začít s něčím „menším“. Proto jsme zakoupili výrobky, které ručně vyrobili lidé z komunit žijících na území, kde se vyskytují sněžní levharti. Prodejem těchto výrobků podporujeme místní lidi, jejichž komunita je do záchrany levhartů zapojena a kterým peníze slouží k lepšímu zaopatření rodiny. Kromě toho jsme v letošním roce zakoupili i nádherné kalendáře pro rok 2011 s fotografiemi sněžných levhartů.
Prodej výrobků zatím probíhá během akcí pro veřejnost pořádaných Zoo Liberec a rádi bychom v prodeji výše zmíněných výrobků pokračovali. Také bychom chtěli ve spolupráci s dobrovolníky Zoo Liberec podpořit sněžné levharty z liberecké zoo. To vše v rámci tzv. „Dne sněžných levhartů“ - druhém projektoém dni v Zoo Liberec. Na jeho konkrétní podobě zatím pracujeme, ale hlavní myšlenkou celé akce bude návštěvníky liberecké zoo zábavnou formou poučit a informovat o životě těchto krásných šelem a přiblížit problematiku jejich ochrany a záchranářských aktivit Snow Leopard Trust. (www.snowleopard.org)


 

 

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.