Projektové dny Zoo Liberec

 

Poslední projektový den uskutečnil a počasí nám opět přálo. Malí i velcí se tentokrát měli možnost seznámit s projektem na podporu A.M.P.O. - Organizace na pomoc opuštěným dětem v Burkina Faso, na kterém Faunus, o.s. a Zoologická zahrada Liberec  již od roku 2007 spolupracují.


 

Pomáháme budoucnosti - pomáháme filipínské fauně 
Občanské sdružení Faunus spolu se Zoo Liberec již třetím rokem podporuje terénního pracovníka Pavla Hospodářského, který na Filipínách žije a působí jako odborník především na odchov vzácných, endemických druhů ptáků. Jeho působiště je však nejenom na Filipínách. V současné době také pomáhá jako odborný poradce při záchraně ohrožených druhů živočichů v Indonésii, na společném projektu při záchraně vzácného sojkovce dvoubarvého.
Pavel Hospodářský je prvním člověkem na světě, kterému se podařilo odchovat v zajetí (tzv. světový prvoodchov) mláďata nejohroženějšího zoborožce, zoborožce Waldenova.

 
Snow Leopard Trust - DEN IRBISE
Snow leopard trust je největší organizace zabývající se studiem a ochranou ohrožených levhartů sněžných (irbisů). V rámci svých záchovných a ochranářských projektů se zabývá nejen výzkumem irbisů (sbírání genetického materiálu, mapování výskytu apod.), ale také spolupracuje s komunitami lidí žijících na území výskytu irbisů. Snaží se zvýšit životní úroveň těchto lidí, součástí programu je také závazek, že se rodiny budou podílet na ochraně prostředí a levhartů sněžných.
Faunus, o.s. úzce spolupracuje se Zoo Liberec, která chová irbisy od roku 1987, ale do podobného typu programu zapojena dosud nebyla. Nyní se tak Zoo Liberec stala první zoologickou zahradou v ČR spolupracující se Snow Leopard Trust.
Naší snahou není jen podpořit záchranu volně žijících sněžných levhartů (jak se o to snaží Snow Leopard Trust-tedy např. prodejem výrobků lidí z komunit), ale našimi aktivitami také zviditelnit jedince chované v Zoo Liberec, kteří jsou mimochodem zapojeni do programu EEP (Evropský záchovný program).

 

Pomozme budoucnosti – Burkina Faso 
Projekt „Pomozme budoucnosti“ je pořádán již od roku 2005, kdy Zoo Liberec začala spolupracovat s německým sdružením SAHEL. Projekt je zaměřen na pomoc opuštěným dětem v táboře AMPO v Burkina Faso, v jedné z nejchudších zemí Afriky. Děti z ulice zde mají díky projektu možnost chodit do školy nebo se vyučit řemeslu. Náklady na školné, školní pomůcky a ošacení pro jedno dítě činí cca 40 € na rok. Celý projekt je dnes rozšířen i o důležitou péči o HIV pozitivní, osvětu a prevenci proti AIDS. Důležité je, že všude, i na vedoucích místech v tomto projektu jsou zaměstnáváni Afričané. Všichni se tak učí postarat se o sebe a převzít zodpovědnost za svůj vlastní život a budoucnost své země. 
Faunus, o.s. začal se Zoo Liberec na přípravě projektu spolupracovat v roce 2007 a od tohoto roku je i jeho hlavním organizátorem. Na různých akcích spřátelených organizací pořádá volný prodej výrobků z chráněných dílen AMPO, jehož výtěžek jde na školné a školní pomůcky dětem v AMPO.
I když podpora vzdělávání dětí v jedné z nejchudších zemí světa zdánlivě s ochranou přírody nesouvisí, jsme přesvědčeni, že vzdělání a důsledná osvěta je pro ochranu přírody v těchto zemích základem úspěchu.

 

 

 

DRUHÝ PROJEKTOVÝ DEN - DEN IRBISE

Správné odpovědi v pracovních listech:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První projektový den se uskutečnil dle plánu a počasí nám přálo.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se na jeho přípravě a především realizaci podíleli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.