Jak to všechno začalo

Pavel Hospodářský přiletěl poprvé na Filipíny začátkem února roku 2004. Byl vyslán a sponzorován německou Gesellschaft für Arten und Populationsschutz e.V. (ZGAP; www.ZGAP.de), jejíž hlavní osobností je pan Roland Wirth. Působit zde měl jako ošetřovatel dobrovolník ve třech záchranných centrech na ostrovech Negros a Panay. Veškerá jeho snaha měla za cíl reprodukci několika kriticky ohrožených druhů, které byly již po řadu let chovány bez reprodukčního úspěchu.

Působil především v záchranné stanici Mari-it na ostrově Panay. Jeho hlavním úkolem bylo rozmnožit nejohroženější druh zoborožce na světě – zoborožce Waldenova (Aceros waldeni), více na http://www.iucnredlist.org/details/142014/0. Navrhl a postavil pro ně zcela nové hnízdní dutiny, upravil vzhled voliér a zásadně změnil výživu chovaných ptáků. Byly vybudovány odchovny hmyzu a laboratorních hlodavců, zřízena nová plantáž pro pěstování ovoce a zeleniny. To vše pro zpestření jídelníčku zoborožců.
Koncem roku 2004 se dostavil první úspěch. Dvě samice byly zazděny (samec samici po nakladení vajec do hnízda “zazdí“ a ponechá jen malý otvor na krmení) v hnízdní dutině a už v únoru 2005 bylo potvrzeno narození mláděte, které 2. května 2005 brzy ráno vylétlo z budky jako historicky první odchované mládě. V červnu 2005 se podařilo druhému hnízdního páru odchovat dvě mláďata.
V průběhu roku 2005 začal pravidelně spolupracovat se stanicí Biodiversity Conservation Center (BCC) ve městě Bacolod na ostrově Negros. S týmem filipínských kolegů se pokusili o rozmnožení největší sovy Filipín, ohroženého a endemického výra filipínského (Bubo philippensis). Za efektivní se opět ukázala úprava stávající odchovného zařízení pro krmné laboratorní hlodavce a zpestření jídelníčku výrů sladkovodními rybami. Už v srpnu snesla samice první vejce, bohužel ale neoplozené. V září 2005 pak následovala další snůška, kterou nezkušení mladí rodiče rozbili. Třetí, náhradní snůšku se již rodičům podařilo dochovat, a tak došlo poprvé na světě k odchovu mláďat této velmi vzácné a ohrožené sovy.
V roce 2006 se Pavel vrátil do Česka, kde od března do září pracoval jako ošetřovatel ptáků v Zoo Plzeň. V říjnu 2006 však opět odletěl na Filipíny, tentokrát na ostrov Polilio, což je největší ostrov malého souostroví jihovýchodně od ostrova Luzon. Nacházejí se zde endemiti na úrovni poddruhů i samostatného druhu.

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.