A pokračovalo...

V srpnu 2008 začal Pavel Hospodářský spolupracovat se společností “Feather Park Incorporated”, která mu nabídla pozici konzultanta projektu odchovu a prodeje tzv. ekonomicky zajímavých exotických druhů ptáků.
Projekt je založen na myšlence, že díky nabídce legálně odchovaných a s průkazem původu prodávaných atraktivních exotických ptáků se postupně omezí ilegální trh. Zároveň tím budou vytvářeny prostředky na provoz záchranného centra pro ohrožené druhy.

Jako manažer v záchranném centru pro ohroženou domácí faunu a konfiskované exempláře vytvořil Pavel Hospodářský řádně strukturovaný záchovný program pro domácí druhy bezprostředně ohrožené vyhubením.
Pavel nás informoval, že na začátku září 2008 byl projekt záchranného centra představen Dr. Terese Mundita Lim, ředitelce Protected Areas and Wildlife Bureau (PAWB, úřad pro správu chráněných území a volně žijících zvířat), dále senátorovi Juanu Migueli "Migz" Zubirimu, tvůrci zákona 9147 zabývajícím se ochranou volně žijících druhů, a Josephu Ace Duranovi, ministrovi turismu (a milovníku ptactva).
Pavel nám také napsal: „Pan senátor Migz je též chovatel a milovník ptactva. Má svůj samostatný projekt na ostrově Mindanao, kde chová ohrožené zoborožce apo lorie a sambary luzonské (cervus mariannus). Je však rodákem z městečka Kabankalan ve středu ostrova Negros, kde sídlíme a odkud vám teď píšu. Naše záchranné centrum navštívil v březnu, v době kdy jsem já byl bohužel v Indonésii. S tím, co viděl, byl prý moc spokojen.
Ministr turismu, pan J. A. Duran (švagr přes koleno našeho společníka) je, stejně jako já, členem klubu filipínských ornitologů a právě jemu jsme představili náš záměr o budoucích reintrodukcích v malém kousku pralesa, který se nám podařilo zachránit před pokácením. Myslím, že i on nám ze své pozice velmi pomohl.
Přes zachráněný prales vede cesta, která se dá projet terénním autem. Chceme proto vytvořit malé „minieko safari“, při kterém by domácí i zahraniční návštěvníci měli možnost pozorovat vzácné ohrožené druhy v jejich přirozeném prostředí. Protože se bude jednat převážně o živočichy narozené v zajetí, bude nutné je po reintrodukci přikrmovat a průběžně kontrolovat jejich zdravotní stav. Využitím speciálního vozidla, na které budou zvířata zvyklá, tak chceme spojit příjemné (platící návštěvníci) s užitečným (práce v terénu). V ideálním případě návštěvníci zaplatí náklady, uvidí, na co přispívají, a dostane se jim poučení o křehkém a zranitelném ekosystému. Naším snem je vytvořit lokalitu, kde bude docházet k setkávání zvířat a lidí v naprosté harmonii.
Pan ministr Joseph Ace Durano je tomuto projektu nakloněn. Přislíbil podporu a snad i jisté finance.“
Na naši otázku, jak to všechno dopadlo, Pavel odpověděl: „Dopadlo to tak, že všichni slíbili podporu v rámci svých možností, takže pozitivně. Paní Dr.Mundita je velmi důležitá osoba z hlediska ochrany volně žijících zvířat na Filipínách. Bylo nutné dát jí o nás vědět. Naštěstí je to taky bývalá spolužačka mé ženy, takže jsem pro ni nebyl tak úplně novou tváří. Jo, to víte, kolegyně. Ten, kdo nemá na Filipínách známosti, je doslova a do písmene „v rejži“ (teda spíše řečeno v rýžovém poli od rána do noci). Tedy jistá protekce to je, ale je to zaručeně pro dobrou věc.“

Mezi tím vším se Pavel Hospodářský stačil na Filipínách oženit. Jeho manželka Marisol Pedregosa je terénní zooložkou a rovněž vášnivou ochránkyní filipínské přírody. V současné době se však nejvíc věnuje Karlíkovi, jejich synovi.

 

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.