Dobrovolníci

VÁNOČNÍ ENRICHMENT V LIBERECKÉ ZOO

Na konci minulého roku se dobrovolnice opět scházely, aby vyrobily enrichmentové prvky pro zvířata v liberecké zoo.
Protože letošní zima je zatím bez sněhu, domluvily jsme se, že vyrobíme „sněhové koule“. 

Jejich výroba je snadná, i když poměrně pracná. Jedná se o kašírovaný papír na nafouknutém balónku. Všechno musí být zdravotně nezávadné, a proto jsme pracovaly s obyčejným balicím papírem a jako lepidlo jsme používaly kukuřičný škrob. Na zvláštní přání jsme koule pro papoušky nestor kea vyrobily červené, protože „keáci“ červenou barvu milují. Dovnitř koulí (dle tvaru balónku poněkud šišatých) jsme po domluvě se zoology umístily oříšky, křížaly, jablíčka a kousky sušeného chleba. Výroba koulí je náročná především časově, protože dlouho schnou. A tak aby se dostalo na co nejvíc zvířat, přidaly jsme ještě barevným papírem nazdobené papírové krabičky. Koule i krabičky byly určeny opicím a papouškům nestor kea.
Pro „kozy“ a sněžné levharty jsme vyrobily barevné papírové řetězy, pro „kozy“ nasušily křížaly, vykrájely a usušily ozdoby z chleba a nakonec jsme ještě pomocí vrbových proutků a jablíček vyrobily koule na stromečky. Takto vyzdobené smrčky jsme zvířatům daly do výběhů. Samozřejmě, irbisové měli stromeček ozdobený pouze řetězy a místo křížal a jablíček na něm visely flákoty masa. Nazdobený smrček dostali i keáci.
Aby šelmy nepřišly zkrátka, vyrobily jsme pro ně z krabic a papírových rolí několik zvířat. Postupovaly jsme trochu metodou pokus-omyl, protože jsme je vyráběly poprvé. Věřím však, že ne naposledy.
Když poměřím dobu strávenou výrobou a dobu, za kterou zvířata koule, stromky a „zvířata“ zlikvidovala, tak je to práce zcela neefektivní. Nicméně, v předvánočním shonu byla doba, kterou jsme při výrobě enrichmentu trávily, plná pohody. Některé z dobrovolnic přivedly či přivezly svoje děti a pro příště máme ohlášenou i účast vnoučat, či mladších sourozenců.
Nakonec nevím, kdo se bavil víc. Jestli zvířata, kterým jsme tyto dárečky ve dvou víkendech roznesly, anebo my, které jsme sledovaly, jak výsledky naší práce nenávratně mizí. I když papírové nohy, ač prokousané, jsem zachránila a použijeme je příště.
Zcela na závěr moc děkujeme panu řediteli, že trpěl značný nepořádek (hromady krabic, kyblíky se škrobem, papíry a sušící se koule...) a nakonec ještě celou akci nafotografoval. 
Fotografie, přesněji malý výběr, jsou k vidění v galerii – vánoční enrichment.

leden 2012

Dana

Dobrovolnice Eva, Věrka a Dana v akci

Teirpark Zittau je přeshraničním partnerem Zoo Liberec v rámci společného projektu německé DBU „Slunce v zoo“. Zoologická zahrada v Liberci usiluje o propagaci přirozeného soužití člověka s přírodou a se zvířaty. V poslední době, kdy se celosvětově řeší ochrana před globálním oteplováním, chce i zoo přispět svým malým dílem k propagaci využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Chce využít velké celoroční kumulace dětských i dospělých návštěvníků a na praktických příkladech jim ukázat, že OZE jsou funkční všude a že jejich využívání je technicky poměrně jednoduché a provozně spolehlivé. 
V Zoo Liberec budou v rámci projektu „Slunce v zoo“ nainstalovány například funkční fotovoltaické panely, panely na solární ohřev vody nebo zařízení k měření skleníkového efektu. Divácky atraktivní bude jistě i malá vodní elektrárna. Všechna bude doplněno informačně vzdělávacími tabulemi, které budou vysvětlovat praktičnost těchto zařízení a budou prezentovat využití OZE a energetických úspor v domácnostech. Některá zařízení budou navíc opatřena měřidly energie získané z OZE. Tato nová naučná stezka vhodně doplní a rozšíří vzdělávací programy pro školy i návštěvníky. Součástí prezentace OZE bude také prodej solárních hraček, tj. takových, které mají různý pohyb zajištěn malým fotovoltaickým panelem. Nezanedbatelnou roli zde sehrají dobrovolníci při Zoo Liberec, kteří budou o jednotlivých aplikacích řádně proškoleni a své nabyté znalosti a informace budou poskytovat v rámci své dobrovolnické práce návštěvníkům, pakliže o toto téma projeví zájem.
Druhou zářijovou neděli vyrazily dobrovolnice Eva, Věrka a Dana spolu s Alešem Kočím ze SEV Divizna na Farmářský trh (Bauernmarkt mit Pilzausstellung) do Tierpak Zittau, kde si všichni vyzkoušeli průvodcování alternativními zdroji energie: předváděli zde nejznámější alternativní zdroj energie – sluneční záření. Díky krásnému počasí jel solární vařič na plný výkon a solární hračky se hýbaly, vrtěly či pochodovaly. V třílitrovém hrnci se voda uvařila během 20 minut a my jsme mohli nabízet návštěvníkům Fair Trade kávu, čaj či čokoládu. Přítomné děti velmi rychle pochopily princip fungování solárních hraček: sluníčko svítí-funguje, nesvítí-nefunguje a náramně se bavily.
Věříme, že jsme návštěvníky přiměli nejen k úsměvu (solární hračky u většiny přítomných vzbuzovaly velké pobavení), ale i k zamyšlení.
Více: http://www.zooliberec.cz/divizna/cz/slunce-v-zoo-podporena-z-dbu

 


 

Dobrovolníci v liberecké zoo
„Dobrovolníci“ v zoo pracují od roku 2007 a dosavadní zkušenosti jsou velmi dobré. Dobrovolníky se stali na základě výběrového řízení, byli proškoleni. V současné době v zoo pracuje skupina 16 dobrovolníků ve věku od 16 do 75 let. V zoo pomáhají především v sezóně a při větších kulturních a společenských akcích. Po zoo se však pohybují celoročně.
Dobrovolníci mají na starosti především provoz informačního centra zoo umístěného u vstupu do zahrady tzv. Patnáctky. Zde poskytují návštěvníkům informace o aktuálním dění a provozu v zoo, představují mnohé přírodniny (kůže, lebky,...) distribuují informační letáky, průvodce, pracovní listy. Jsou schopni poskytnout informace týkající se zvířat v expozicích, ale i informace o důležitých telefonních číslech, ubytovacích zařízeních, kulturních akcích v regionu a podobně. Pravidelně procházejí areálem zahrady a dbají na pořádek a pocit bezpečí návštěvníka. Kontrolují informační cedule, upozorňují neukázněné návštěvníky, povídají si a informují návštěvníky o zajímavostech a aktivitách zoo. Velkou roli hrají dobrovolníci jako pomocníci na nejrůznějších akcích ZOO. V současné době se připravuje s dobrovolníky spolupráce na komentovaných krmeních.
Dobrovolníci jsou při službě oblečeni do firemního oblečení (tričko a čepice s logem zoo), a jsou viditelně označeni vizitkou. Svou činnost vykonávají zcela zdarma.
Svým aktivním přístupem velmi významně napomáhají k vytváření „vlídné tváře“ liberecké zoo a stali se její nepostradatelnou součástí.

Přihlášení

Partneři

Zoologická zahrada Liberec,
příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1 
www.zooliberec.cz

ABET HOLDING, a.s.

Pod Višňovkou 31/1661 
140 00 Praha 4 - Krč 
www.abet.cz

Zoologická a botanická zahrada
města Plzně

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň
www.zooplzen.cz

 

Kontakt

FAUNUS, z.s.

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1
www.faunus.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Copyright 2012. Powered by etoro review.